5.tkačka kolonija koja je održana od 4.-7.avgusta u Dojkincima na Staroj planini, okupila je vrsne tkalje iz Pančeva, Sremske Mitrovice, Bele Palanke, Loznice, Beograda i Stapara kod Sombora. Zbog epidemiološke situacije i poštovanja mera, u koloniji je učestvovao manji broj tkalja, ali je učešćem supruge ambasadora SAD u Srbiji, En Godfri kao jedne od tkalja, kolonija dobila i međunarodni karakter.
Ambasadorka Kanade Kati Čaba, kao pokrovitelj kolonije, i gospođa Godfri oprobale su se na razbojima za tkanje kako bi autentično mogle da govore o tkanju kao zahtevnom umeću kojim se čuva identitet i nasleđe naše zemlje zapisano u šarama ćilima.
Gospođa Godfri se po prvi put srela s tehnikom tkanja i poželela da je savlada jer vrednuje kulturno nasleđe i rukotvorine žena iz Srbije sa kojima se svakodnevno družila u koloniji. Ona dolazi iz Irske i bavi se pletenjem, šivenjem, izrađuje prekrivače, i fascinirana je ćilimom koji ima dva lica i preko 100 šara.
Pirotski ćilim kao nacionalni brend i žene koje ga posvećeno tkaju, ostavili su snažan utisak i na ambasadorku Čaba.- Ovo su jedinstveni ručni radovi koji svedoče o bogatom kulturnom nasleđu jedne zemlje. Budući da je moja zemlja Kanada, zemlja imigranata, još više cenim očuvanje tradicije i rado podržavamo ovakve manifestacije jer doprinose i rodnoj jednakosti i osnaživanju žena – rekla je ona.
Predsednica Etno mreže Violeta Jovanović ukazuje da pokroviteljstvo ambasada Kanade i SAD tkačkim kolonijama govori o pažnji koju očuvanje nasleđa u cilju društveno ekonomskog razvoja izaziva u svetu, a posebno u diplomatskim krugovima.
- To govori da naše rukotvorine imaju perspektivu i u turističkom i ekonomskom smislu i zato im je potrebna podrška države da iz zanata sebi obezbede platu kroz plasman rukotvorina kao poslovnih poklona i turističkih proizvoda – rekla je Jovanović i dodaje da bi prvi korak bio donošenje zakona o zanatstvu uz uvođenje instituta čuvara tradicije i otvaranje etno galerija u turističkim mestima.
Diplomate i nacionalni mediji koji su posetili koloniju, obišli su tvrđavu Momčilov grad, dom kulture u Dojkincima, vodopad Tupavicu i dno nekadašnjeg mora u slavinjskom grlu, uz zasluženi ručak na Vrelu i upoznavanje staroplaninske gastronomije.
Sve učesnice su uspešno savladale zadatak i istkale komade sa motivom sovre. Sertifikati i priznanja za učesnice dodeljeni su u prisustvu ambasadora Argentine koji je sa suprugom došao da poseti Pirot i obiđe tkačku koloniju. Priznanja stručne komisije dodeljena su Olgi Žolnai Jokanović iz Pančeva i Jeleni Alargić iz Sremske Mitrovice, za najbolje tehnički izveden rad odnosno kolorističku inovativnost. Treće priznanje za izuzetnu veštinu iskazanu tokom kolonije, više nego zasluženo otišlo je u ruke supruge ambasadora SAD koja je za samo nekoliko dana savladala osnove klečane tehnike i uspela da izatka svoju sovru u koloniji. Tkalje i gosti otišli su sa Stare planine, namerni da joj se kao turisti što pre vrate.