Šesta tkačka kolonija održana je u selu Stapar od 7. do 11. septembra, u organizaciji Etno mreže, grada Sombora i NALED-a, pod pokroviteljstvom ambasada Kanade i Sjedinjenih Američkih Država. Kolonija je u celonedeljnom program okupila vrsne tkalje iz Stapara, Sombora, Odžaka, Inđije, Novog Pazara, Loznice, Beograda, Šapca, i Pančeva, koje su tkale motiv ruže sa staparskog ćilima. Među učesnicima je bio i apsolvent Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu, kao i supruga ambasadora, gospođa En Godfri, a pridružila se i najmlađa staparska tkalja, dvanaestogodišnja Tamara Stajšić. Program kolonije je obuhvatio i stručna predavanja na temu psihološkog osnaživanja žena i zaštite nasleđa i geografske oznake, kao i program obilazaka znamenitosti grada Sombora.
U okviru diplomatskog dana, koloniju su posetili državni zvaničnici i ambasadori Finske, Nemačke, Kanade, Amerike, Belgije, Brazila, Izraela, Egipta i Austrije, kao i druge visoke diplomate i nacionalni mediji.
- Želimo da pokažemo svetu šta ima Srbija i zato zvaničnicima poklanjamo rukotvorine naših žena, koje su, između ostalog stigle i do predsednika Rusije i Kine. Planiramo da uvedemo institut „čuvari tradicije” – rekla je potpredsednica Vlade i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović i dodala da očekuje da nova Vlada usvoji zakone o rodnoj ravnopravnosti, zanatstvu i socijalnom preduzetništvu, koji bi popravili položaj žena na selu.
Violeta Jovanović predsednica Etno mreže je izradila zahvalnost pokroviteljima kao i ambasadi Izraela na podršci u nabavci repromaterijala i pozvala Ministarstvo spoljnih poslova da opskrbi naše ambasade u inostranstvu rukotvorinama, a državu i donatore da podrže javne radove u kulturi, jer žene tako dobijaju priliku da se društveno i ekonomski afirmišu.
Sombor iz bogate kulturne baštine crpi velike turističke potencijale kao šansu za ekonomski razvoj, gde staparski ćilim i lokalni proizvodi imaju značajno mesto, rekao je gradonačelnik Antonio Ratković.
Ambasador SAD u Srbiji Entoni Godfri rekao je da je ponosan na dugogodišnju saradnju ambasade sa Etno mrežom, koja organizuje ovu koloniju, ali i na svoju suprugu En koja podržava tkalje i aktivno učestvuje u radu kolonije.
Ambasadorka Kanade Кati Čaba istakla je podršku koju je kanadski fond opredelio za Etno mrežu i unapređenje položaja žena u uslovima pandemije. Ambasadorki Čaba je uručeno priznanje Etno mreže za izuzetan doprinos očuvanju nasleđa i osnaživanje žena kroz organizaciju tkačkih kolonija. Priznanja su dobili i Dušanka Golubović, doskorašnja gradonačelnica Sombora i bivši član veća za kulturu i obrazovanje Nemanja Sarač.
O uticaju projekta revitalizacije staparskog ćilima na savremenu umetnost svedoči i mural ispred kojeg su organizovana svečana obraćanja – slikar iz Beograda Predrag Radovanović, inspirisan pričom o staparskom ćilimu, uz podršku grada Sombora uradio je mural kao harmoniju nasleđa i modernosti, i kao primer za sve druge sredine koje vrednuju umetnost.
U okviru diplomatskog programa, gosti su posetili galeriju Milan Konjović, gradski muzej, muzej podunavskih Švaba, spomen kuću Dragana Stojkova, svečanu salu Županije i tkačnicu bezdanskog damasta.